80BLS120 Brushless DC motors | Delta Line
80BLS120
80BLS120
Product Code: 80BLS120.000
Technical Data Download Combinations
SeriesBL Size80 mm
Length (L)120 mmWeight2.5 Kg
Rated Voltage48 VdcRated Torque2.2 Nm
Rated Speed3000 rpmn° of Pole8
n° of Phase3 Max. Peak Torque6.5 Nm
Torque Constant0.109 Nm/ARated Current20.18 A
Max. Peak Current61 ANo-Load Current1000 mA
Line to Line Resistance0.07 OhmLine to Line Inductance0.4 mH
Rotor Inertia1360 gcm2Hall Effect Angle120 °
Shaft run out0.05 mmInsulation ClassF
Protection ClassIP40 Radial Play (450g load)0.02 mm
Axial Play (450g load)0.08 mmMax. Radial Force (20mm from flange)115 N
Max. Axial Force45 NDielectric strength (for 1 sec.)600 VAC
Insulation Resistance (min.500 VDC)100 Mohm